V hledáčku gestapa – Portmanův tisk od Petra Bezruče

V květnu 2022 se podařilo Regionálnímu muzeu v Litomyšli koupit do sbírek další bibliofilii litomyšlského tiskaře a sběratele Josefa Portmana (1893 – 1968). Drobné knížky sobě a přátelům pro radost tiskl ve svém domku na Záhradi od 20. let 20. století. Znám je však spíše jako objednavatel maleb od Josefa Váchala, na jehož dílo se dnes do Portmonea jezdí dívat návštěvníci z celého světa.
Portmanova záliba v literatuře a umění je tak trochu upozaděna. Nicméně jeho vkus, s kterým vybíral jak autory textů, tak autory ilustrací, byl mimořádný. Vytiskl celkem 312 různých titulů. Bibliofilie jsou nazývány také krásné knihy“, protože jejich tvůrce kladl důraz nejen na obsah, ale také na kvalitu papíru, sazby a použitého písma. Nešlo o kvantitu, ale o kvalitu. Za druhé světové války se však Portmanovi jeho záliba v bibliofiliích zkomplikovala. Veškeré tiskařské lisy byly evidované a každý výtisk bylo nutné ohlásit úřadům.
Jedním z oblíbených autorů byl i Petr Bezruč, který se ale obával prohlídek gestapa. V roce 1939 u něho totiž při domovní prohlídce nějaké jeho knihy zabavili. Portman tedy Bezručovi slíbil, že jeho jméno k titulu neuvede. Nicméně jak ve svých pamětech uvádí, omylem v tiráži napsal, že jej vytiskl Josef Portman v Litomyšli“, navíc Preissigovou antikvou, kterou měl vyjma státní tiskárny jen on. Bál se proto vystopování, a tak knihy zabalil do novin a pečlivě uschoval, dokonce tak, že na ně sám zapomněl a nalezl je až roku 1953. Tehdy je teprve se svolením Petra Bezruče rozdal mezi bibliofily a dvě poslal autorovi.
Jednalo se o titul The Smiling Jack: Dvě židle. Pamflet., který Josef Portman vytiskl na ručním lisu v roce 193915 nečíslovaných výtiscích. Bibliofilie má rozměry 1710,5 cm a je vytištěna na ruční papír již zmíněnou Preissigovou antikvou. Také ediční značka je práce grafika Vojtěcha Preissiga. V muzeem zakoupeném výtisku jsou navíc tužkou psané popisky od známého pražského antikváře Karla Zinka, u něhož Portman také dražil a dopisoval si s ním.

Portmanův tisk

Košík