Slavnostní představení malby vzniklé k výročí 100 let od domalování Portmonea

11. 5. 2024 od 14 hodin

V letech 19201924 jezdil do domku sběratele umění a amatérského tiskaře Josefa Portmana z Litomyšle dnes slavný malíř, grafik, mystik a spisovatel Josef Váchal (1884 – 1969). Pracoval zde na výmalbě kabinetů sbírek a pro místnosti také vyřezal a omaloval unikátní nábytek. Váchalem vymalované místnosti jsou dnes nejen kulturní památkou, ale také se jedná o jediný interiér, který se od Josefa Váchala dochoval. Od roku 1993 je Portmanův dům otevřen veřejnosti pod názvem Portmoneum – Museum Josefa Váchala.
Sté výročí domalování Portmonea jsme se rozhodli oslavit trochu neobvykle. Na podzim roku 2023 jsme vyhlásili uměleckou soutěž, jejímž cílem bylo vytvořit dílo současných umělců, které by s Váchalovou výzdobou interiéru vešlo v dialog. A jako skvělé místo se nám zdála zadní stěna jídelny. Ta vyrostla v 80. letech 20. století na bývalé Portmanově zahradě, která byla původně mnohem větší – nacházel se zde ovocný sad. Když přijdete na zahradu dnes, vidíte, že budova je velká a neadekvátně blízko domku. Už Ladislav Horáček přemýšlel, co s ní. Rozhodli jsme se ji využít v náš prospěch a dát jí podobu, která bude zahradu více doplňovat, než rušit.

Vítězný návrh pochází od pražských výtvarníků Vandy Kováříkové a Lukáše Kalivody, kteří přijedou své dílo osobně představit.

V rámci slavnostního odhalení vystoupí hudebníci Vojtěch Mrověc a Michael Pospíšil. K vidění bude také reportáž, která vznikala v průběhu realizace malby. Záštitu nad výstavou 100 let od domalování Portmonea a vydání Krvavého románu Josefem Váchalem a doprovodnými akcemi převzal Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Košík