Portmoneum – Příběh neobyčejného domu

21. 4. 2023 od 18.00 hodin

Pro novou expozici Váchalova musea vznikl během poslední rekonstrukce domu na přelomu let 20192020 nový dokumentární film určený pro návštěvníky Portmonea.

Vypráví historii domu čp. 75 v ulici Terézy Novákové od doby, kdy se do něho nastěhovala rodina Portmanových. Odhaluje nejen život obyvatel domu a zajímavá setkání, která zde proběhla, ale také to nejdůležitější – práci dnes slavného malíře a grafika Josefa Váchala na malbách v interiéru. Nechybí vzpomínky restaurátorů na průběh záchrany Váchalových maleb za éry Ladislava Horáčka a připomínka významu Horáčkovy osoby pro Litomyšl i proslavení Váchalova díla.

Letos v červnu uplyne 30 let od otevření Portmonea – Musea Josefa Váchala veřejnosti, a tak je dokument a setkání s jeho autorkou ideální příležitost, jak si toto jubileum připomenut.

Režisérka Tereza Brázdová natočením dokumentu volně navázala na svůj absolventský film Krvavý román, který věnovala Ladislavu Horáčkovi a jeho vztahu k této Váchalově ikonické knize.

V rámci večera proběhne beseda s režisérkou Terezou Brázdovou a dalšími aktéry a promítání dokumentu Portmoneum – Příběh neobyčejného domu. Kapacita míst je omezena, rezervace na klimesova@​rml.​cz. Jednotné vstupné 50 Kč.

Košík